TECHANKARA İşbirliği Protokolü İmzalandı

07 April 2012 tarihinde yayınlandı.

TECHANKARA Projesine ilişkin işbirliği protokolü 6 Nisan 2012 tarihinde Ankara’da imzalandı.

Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Yüksel’in öncülüğünde gerçekleştirilen işbirliği protokolü imza törenine Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Gazi Teknopark, Bilkent Cyberpark, Hacettepe Teknokent, ODTÜ Teknokent ve ASO Teknopark yöneticilerinin yanı sıra üniversite öğretim görevlileri katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Alâaddin Yüksel, tarihi bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, bu toplantının ileride kayıt altına alınacağını ifade etti. Yüksel, işbirliğinin teknokentlerin ulusal ve uluslararası alanda birlikte hareket etmelerini sağlayacağını söyleyerek, yüksek potansiyellerin tanıtılmasına yardımcı olacağını belirtti. Yüksel, toplantının Ankara'nın bilişim vadisi haline gelmesinin başlangıcı olduğunu belirterek, Ankara'da yeni bir sayfanın açıldığını ve hedefin açıkça ortaya konduğunu söyledi.

Yüksel konuşmasında, protokolle Başkent'teki teknokentlerin işbirliği içinde çalışması, ulusal ve uluslararası platformda ortak hareket etmesinin hedeflendiğini belirtti. Bu yolun, Ankara'nın bilişim vadisi hayalinin de başlangıcı olduğunu dile getiren Yüksel, kentin bu hayali uygulayacak potansiyeli bulunduğunu vurguladı.

Yüksel, Ankara'daki teknokentlerin, özellikle yazılım ve bilişim, savunma, medikal, elektrik, tıp, biyomedikal gibi alanlarda öne çıktığına dikkati çekti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt ise, Türkiye'nin kalkınmasını sağlayacak temel itici gücün, işletmelerin rekabet gücünü elde etmesi olduğunu ifade ederek, rekabette avantaj elde etmenin, ya düşük girdi maliyetleri ya da teknoloji temelinde gelişen inovasyon ile mümkün olacağını belirtti. Uzkurt, Türkiye'nin artık ucuz iş gücü ile değil sahip olduğu beyin gücü, ürettiği bilim ve teknoloji ile öne çıktığını söyledi. Uzkurt, bilim ve teknolojiye dayalı üretim için teknoparkların kurulmasının ve desteklenmesinin önemine değindi.

Törenin son bölümünde Vali Yüksel'e ODTÜ Teknokent Genel Müdürü tarafından bir plaket sunuldu ve işbirliği protokolü imzalandı.