Horizon 2020 Bilgilendirme Günü Bilkent Cyberpark’ta yapıldı

18 September 2013 tarihinde yayınlandı.

Bilkent Üniversitesi, Bilkent Cyberpark ve TÜBİTAK işbirliğinde 11 Eylül 2013 tarihinde Horizon 2020 Bilgilendirme Günü düzenlendi.

Program Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Vekili Dr. Alper Kutay’ın konuşmasıyla devam etti. Dr. Alper Kutay konuşmasında Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Bilkent Üniversitesi’nin sahip olduğu büyük potansiyelin üzerinde durarak özellikle Türkiye’de şu ana kadar alınmış 4 adet Avrupa Araştırma Konseyi Desteği’nin ikisinin Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Mehmet Bayındır ve Ebru Erbay tarafından alındığını belirtti. Gösterilen birçok uluslararası düzeydeki başarıların Horizon 2020’de de devam edeceğini ve büyük başarılara imza atılacağını vurguladı.

Bilkent Cyberpark’ta düzenlenen ve 110’ün üzerinde öğretim üyesiyle birlikte firma temsilcilerinin de katılım gösterdiği etkinlikte Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın devamı olan, 2014-2020 yılları arasında yürürlükte olacak yeni Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı Horizon 2020 Programı’na dair bilgilendirme yapıldı. Programın ilk kısmında TÜBİTAK uzmanları tarafından çağrılar hakkında genel bilgiler, alt programlar, finansman araçları, başvuru koşulları, çağrı süreci ve çağrı döngüsü hakkında bilgiler verildi. Daha sonra Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çapan, koordinatör olarak yürüttüğü AB projesinden edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaştı. Programın ikinci kısmında ise Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanı ile Güvenlik Alanı’ndaki çağrılar üzerinde durularak alt programlar hakkında detaylı bilgiler verildi. 30’un üzerinde Cyberpark firmasının katıldığı ve büyük ilgi gösterdikleri Program katılımcıların sorularıyla devam etti.

Program bitiminde akademisyen ve firma yetkilileriyle TÜBİTAK uzmanları arasında çok sayıda ikili görüşmeler yapıldı. Bu sayede firma yetkilileri ve akademisyenler kendi projelerine yönelik daha detaylı fikir alış verişi yapma imkânı buldular.